مراحل تقویت لیسنینگ

 

مراحل تقویت لیسنینگ(به صورت کلی)

  1. با دقت گوش بدهید

یک فایل لیسنینگ را انتخاب کرده و به آن با دقت گوش فرا دهید. در این مرحله به هیچ عنوان در از دیکشنری و متن لیسنینگ استفاده نکنید. فقط با دقت گوش بدهید. مثل گوش داد به اخبار اول صبح. بعد از اینکه یکبار به صورت عادی به آن گوش دادید، یک کاغذ و قلم برداشته و هر آنچه را متوجه شدید از کل آن روی کاغذ بیارید.

  1.  تکرار کنید

بعضی ها فکر میکنند که اگر یکبار متن را گوش دهند میتوانند بلافاصله به متن آن رجوع کنند در حالی که این روند به شدت غلط است. در این مرحله حداقل 3-4 بار به فایل گوش دهید و بعد از اتمام فایل هر آنچه را یادداشت کردید کامل تر کنید. در این مرحله بعد از کامل تر کردن فایلتان و اطمینان از درک آن هر آنچه را که متوجه شدید به انگلیسی یا فارسی برای کس دیگری شرح دهید. اگر بعد از این کار ها دیگر چیزی به متن نوشته شده خود چیزی اضافه نکردید، این مرحله به پایان رسیده است.

  1. زمان نگاه کردن به متن فرا رسیده

به سراغ متن بروید و آن را با هرآنچه که متوجه شدید از قبل مقایسه کنید و ببینید در واقع چقدر از متن یادداشتی شما واقعا، با متن اصلی شباهت دارد و به در این مرحله به نکات اصلی و جزییات دقت کافی داشته باشید. حال زمان آن فرا رسیده که از دیکشنری استفاده کنید و لغات جدید و معنی های آن­ها را پیدا کنید و به دفتر لغات خودتان اضافه کنید. در این مرحله ممکن است لغات جدیدی در متن پیدا کنید که اصلا آن را در زمان گوش دادن نشنیده باشید. اصلا نگران نباشید این مسئله طبیعیست چراکه تلفظ یک لغت با به کار گیری آن در جمله و تلفظش کنار کلمات دیگر بسیار متفاوت است.

  1. همراه فایل صوتی متن را نگاه کنید

در این مرحله متن را نگاه کرده و فایل صوتی را پخش کنید. سعی کنید لغات جدید را به خاطر آورید و همراه متن سعی کنید مانند گوینده متن جملات را تلفظ و آن را تکرار کنید.

  1. به اول مسیر برمیگردیم

آنچه را نوشته بودید از ابتدای راه کنار گذاشته و مجددا کار هایی که قبلا ذکر شد را تکرار کنید. انگار یک فایل جدید گوش می­دهید. مطابق قبل از دیکشنری و دست نوشته قبلی خود استفاده نکنید. حتی اگر جملات را متوجه نمیشوید با استفاده از مفهوم کلی نقاط نامعلوم را پیش بینی و به عبارتی حدس بزنید. حتی اگر زمان کافی دارید پیشنهاد میکنیم جملاتی را که میشنوید یادداشت کنید. شاید زمان بر باشد ولی در تقویت لیسنینگ شما بسیار موثر است.

 

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش